DIYC News Item

  Post Office Box 593, Westbrook, CT 06498

  Home    Racing    Social    Cruising   Club History   Calendar   Officers

2016 Notable Performances (Non-DIYC Events)

 Click for more detail 

Boat

Venue

Place

Class/Name

Dire Wolf

Spring Off Soundings

1st

H-1

Dragonfly

Spring Off Soundings

1st

H-3

Augenblick

Spring Off Soundings

2nd

H-3

Mentor

Spring Off Soundings

2nd

NS-3

Snow Bird

Spring Off Soundings

3rd

C-1

Wolverine

Spring Off Soundings

3rd

C-2

Black Hawk

Spring Off Soundings

4th

C-2

Slainte

Soverel 33 Nationals

1st

Soverel 33

Wolverine

North American Championships

1st

Frers 33

Mentor

Fall Off Soundings

1st

NS-3

Wolverine

Fall Off Soundings

4th

C-2

Wolverine

ECSA Circuit

2nd

Division 1

Dire Wolf ECSA Circuit 1st Division 3
Snow Bird ECSA Circuit 4th Division 3
Rumor ECSA Circuit 4th Division 4
Fusion ECSA Circuit 1st Division 7

Mentor

ECSA Circuit

1st

Division 8

Reepicheep

ECSA Circuit

4th

Division 8

Fusion & Mentor ECSA - Yacht Club’s Best 2 Boat Non-Spinnaker Team DIYC Outer Light Trophy

 

End of Season Banquet & Awards Presentations

Congratulations to these 2016 Award Winners! 

 

Wednesday Night Overall Trophies

 

Highest ranking member yacht in the Wednesday Night Series in each class.

 

Floyd Memorial Trophy (Class One - Non Spinnaker)

Reepicheep -  Peter Floyd

Ballou Memorial Trophy (Class Two - Spinnaker)

Wolverine - Dave Nauber

Fred Winslow Trophy (Class Three - Spinnaker)

Slainte - Mark McCarthy

Memorial Commodore Trophy (Class Four - Spinnaker)

Not Awarded - No Class Four

Fagan Memorial Trophy

Not Awarded - Fagan Memorial Regatta Abandoned

Highest ranking member yacht in the Fagan Memorial Regatta.

 

Shirley Hall Trophy

Wolverine - Kathy Nauber

Highest ranking member yacht with a 50% women crew and a women at the helm in the Hall Series.

 

Don Later Trophy

Not Awarded - No Etchells class

Highest ranking member Etchells in Spring & Summer Etchells Series.

 

Sturgis Redfield Distance Trophy

 Reepicheep -  Peter Floyd

Highest ranking member yacht in the Overnight Race.

Paul McLaughlin Memorial Trophy

Dragonfly - Skip Young

Highest ranking member yacht in the Spring Regatta.

Thundermug Trophy 

Mentor - Mark Kondracky

Highest ranking member yacht in the Thundermug Regatta.

Patrick Hayes Memorial One Design Trophy

#1979 - John & Isabella Amendola

Highest ranking  JY15 in the Thursday Night One Design Series.

Dr. Merrill C. Hills Award

 Kevin Carse

Given to the member who has, in the opinion of the Board of Governors, made the most significant contribution to the sport of sailing.

 

 

Commodore's Trophy

Erik Eisensmith

Given for outstanding assistance and support to the Commodore during the year.

 

Donald Dyson Corinthian Award  

Roger Bauman

Given to the Racing Skipper who exemplifies the Corinthian Spirit on the racecourse.

 

   

 

Golden Duck Award - Port

Rumor

Golden Duck Awards are given to the members who have made the most significant contribution to the entertainment of their fellow yachtsman through displays of unique seamanship, agility in small boats, or other graces.

To Do: Reason for award.

Golden Duck Award - Starboard

Crazy Cakes

 

To Do: Reason for award.

 

 

Notable Performances (More Detail)

2016 Soverel 33 Nationals

Congratulations to Mark McCarthy and the Slainte Crew who took  First Place in the Soverel 33 Class at the Cedar Point One Design Regatta on June 4-5, 2016 Results

 

2016 Spring Off Soundings

 Overalls: Dire Wolf (H-1) and Dragonfly (H-3) placed 1st, Augenblick (H-3) and Mentor (NS-3 w 15% PE) took 2nd,  Snow Bird (C-1 w 5% PE) and Wolverine (C-2) took a 3rd ,  Black Hawk (C-2)  placed 4th. Congratulation to all the crews.

Spring Results

 

 

2016 Frers 33 North American Championship

Congratulations to Dave & Kathy Nauber and the crew of Wolverine for capturing the North American Championship trophy July 9-10, 2016 over two days with starts at Branford YC and Pine Orchard YC in  Branford, CT.  See Results at Frers 33 OD

 

 

2016 Fall Off Soundings

 Overalls: Mentor (NS-3 w 20% PE)  placed 1st,  Wolverine (C-2 w 5% PE) took a 4th. Congratulation to all the crews. 

Fall Results